Portable Programlar Hakkında!. » Katılımsız.Gen.Tr - Türkiye'nin Katılımsız Program Platformu'
Portable Programlar Hakkında!.
  • 100
Kategori: Genel | Tarih: 3-02-2013, 19:04 | Ekleyen: oguzgs | 44304 / 10
Bu Konunun Yazıcı Sürümü
Portable Programlar Hakkında!.

Portable Program Nedir?
Portable programlar uygulama sanallaştırma programları ile ayarlarının ve ekleme/çıkarmaların önceden tanımlanması ile oluşturulmaktadırlar. Genelde tek bir .exe dosyası halinde paketlenirler ve çalıştırıldıkları zaman bilgisayarda bazı konumlara kendi dosyalarını yükleme suretiyle çalışırlar. Bir bilgisayarda yüklü sıradan bir program gibi belli bir işlemci ve ram kullanırlar. Genelde "Program Files", "Temp", "AppData" ve "regedit'e" veri girerek çalışırlar. Kapatıldıklarında ise bu veriler silinir ve sanki o program hiç çalışmamış gibi geride artık bırakmazlar. Portable programlar bazı simülasyon programlarıyla portable olarak hazırlanırlar ve kullanıma sunulurlar. Yani program geliştiriciler yazdıkları programları kendileri portable hale getirmezler (istisnalar hariç), genelde 3. taraf kişiler tarafından hazırlanırlar. Kullanım kolaylığı sağlaması ve kurulum gerektirmedikleri için çok işlevseldirler.

Her program portable yapılabilir mi?
Bu genelde programların işlevlerine bağlı olmakla birlikte genel itibariyle portable olarak hazırlanabilir ve kullanılabilmektedir. Her program portable olacak diye bir durum söz konusu değildir. Platform-altyapı programları olarak bilinen (Java, Net.Framework, DirectX, Driver, Kodekler vs.) programların portable yapılması sözkonusu bile olamaz. Bazı programlar diğer programların çalışmalarını sağladıkları için bu tür programlar portable olarak hazırlanamazlar. Hazırlanabilseler dahi asıl işlevlerini yerine getiremezler. Bu duruma örnek verecek olursak, görüntü performansını artıran, bilgisayarlarımızın olmazsa olmaz programlarından olan Dirext portable olarak hazırlansa dahi mantıksal olarak işlevini yerine getiremeyecektir. Antivirüs programları portable olarak hazırlansa bile windows başlangıcında otomatik olarak başlayamayacakları ve kapatılıp tekrar açıldıklarında ayarları ve güncellemeleri en başa alacakları için işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremezler. Bu şekilde kendilerini sürekli olarak güncelleyemezler ve gerçek zamanlı koruma sağlayamazlar. Ayrıca NET.Framework, Java, Codeck gibi uygulamaları da portable olarak hazırlamak gereksiz bir çabadır.

Sistemde kurulu bir program ile aynı programın portablesi arasında ne gibi farklar vardır?
İşlevsellik olarak hiçbir fark yoktur, yalnız açılma ve kapanma sürelerinde ve de çok az bir miktarda CPU ve RAM kullanımında farklılıklar olabilir. Sistemde kurulu bir programın dosyaları hazır halde olduğu için aynı programın portablesine oranla açılma süresi daha kısa olur. Portable programlar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi .exe paketini Program Files 'e, Temp'e, AppData ve Regedit klasörüne çıkartmak zorunda oldukları için açılış hızları biraz daha uzun olur, ama işlev olarak normal bir program gibi çalışırlar.

Portable programların yararları/zararları nelerdir?
Portable programların bilgisayarlara hiçbir zararı yoktur, tam aksine fazlasıyla çok yararlıdırlar. Bilgisayara kurulan her bir program regedit'e ve Windows'un sistem klasörlerine dosya ve veri girerler. Bir pc'ye ne kadar çok program kurulursa o pc o şekilde yavaşlar ve hantallaşır. Programlar zaman içeresinde kullanıldıkça sistemde gereksiz dosya ve girdiler bırakırlar, bu da bilgisayarların zamanla yavaşlamalarına, donmalara ve hatta çökmelere sebep olurlar. Fakat portable programlarda böyle bir durum sözkonusu değildir. Çalıştırıldıklarında belli sistem klasörlerine veri girerler ve işlevlerini bu şekilde yerine getirirler. Program kapatılınca da sanki o program pc'de hiç çalıştırılmamış gibi sistemde artık bırakmazlar ve girilen bütün girdiler kapatılışta silinir. Bu haliyle portable programlar bilgisayarlarımızın performans dostudur. Ayrıca portable programlar kuruluma da ihtiyaç duymadıkları için zamandan tasarruf etmemizi de sağlarlar. Çok sık kullandığımız progamları taşınabilir medya aygıtları ile (USB Bellekler, CD-DVD'ler, Hafıza Kartları...) her zaman yanımızda taşıyabilme imkanı sağlarlar. Bu da bize zamandan ve mekandan tasarruf etmemizi sağlar. Portable programların zararları olması gibi bir tabir sözkonusu değildir. Zira zarardan çok bunu eksiklik olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Bazı programlar ie, mozilla, opera gibi web tarayıcıları ile entegre olarak çalışır, mesela adobe flash player buna bir örnektir. Ayrıca hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının bildiği ve kullandığı WinRAR programı da sağ tık üzerine eklentiler kurar. Yani bir dosyayı rarlamak istediğimizde o dosyanın üzerine sağ tıklayıp arşive ekle dediğimizde o dosyanın arşivlenme işlemi gerçekleşir. İşte burdaki arşive ekle, buraya çıkart, klasöre çıkart gibi sistem entegrasyonları portable programlarda mevcut değildir. Bu özelliğin olmaması portable programların en bariz eksikliğidir.

Katılımsız ve portable programlar arasındaki farklılıklar ve benzerlikler nelerdir?
Katılımsız programlar yüklecek olan programların kurulum parametrelerinin önceden tanımlanması ile oluşturulur ve sisteme yüklenmesi sırasında kullanıcı için bir kolaylık sağlar. Genelde programların etkinleştirilmesi, ayarlarının kişiselleştirilmesi ve ekleme ve çıkarmalaın yapılması gibi işler kurulumun hazırlanması sırasında oluşturulur ve kurulduktan sonra tam sürüm olarak kullanılır. Fakat herşeye rağmen katılımsız progamlar da sisteme kurulur ve o haliyle kullanılır. Portable programlar da ise program kurulduktan sonra etkinleştirilmesi, ayarları ve ihtiyaca yönelik olarak ekleme ve çıkarmaları yapılır ve tek paket olarak hazırlanır. Hazırlandıktan sonra bir daha kuruluma gerek kalmaz ve taşınabilir cihazlar ile her yerde kullanılma imkanı sunar. Bir webmaster için Microsoft Office FrontPage, Adobe Dreamweaver, bir grafiker için Adobe Photoshop, Corel Graphic Suite, bir öğrenci için Microsoft Office, Adobe Acrobat, ABBYY FineReader gibi programların portableleri onlar için büyük bir vel-i nimettir.

Bir portable program hazırlandıktan sonra üzerinde değişiklik yapılabilir mi?
Portable programlar hazırlandıktan sonra üzerinde hiçbir şekilde değişiklik yapmak mümkün değildir. Portable hazırlama esnasında istenirse program ayarları varsayılan olarak belirlenir, istenirse kişiye yönelik ayarlamalar ile program kişiselleştirilebilir. Hazırlanma esnasında ekleme ve çıkarmalar yapılabilir. (eklentiler, yan uygulamalar, ikon değiştirme, tema uygulama dil dosyası/yaması ekleme-çıkarma vs.) Bütün bu ayarlar ve ekleme/çıkarmalar yapıldıktan sonra portable programlar hazırlandığında artık oluşturulan portableler bu ayarlar ve kişiselleştirmeler ile çalışır. Bundan sonra hiçbir şekilde program üzerinde değişiklik yapmak mümkün olmayacaktır. Program üzerinde ayar ve kişiselleştirme yapılabilir fakat programı kapattıktan sonra bu ayarlar hazırlanıştaki haline dönecektir. Yalnız bir portable program bir pc'de sürekli kullanılıyorsa o program üzerinde yapılan değişiklikler kısa bir süreliğine sisteme kaydedilir. Bilgisayara format atılması, önceki yedeğin geri yüklenmesi gibi durumlarda o ayarlara silinir ve portable programdaki yapılan değişiklikler başa alınır.

Portable programların çalışma ilkesi nedir?
Portable programlar genelde tek pakette (.exe dosyası) oluşturulan programlardır. Her hangi bir program sisteme yüklendiğinde belirli konumlara dosya yükler. Bu genelde başta Program Files, AppData, Windowsİnf, WindowsSystem32, Registry gibi varsayılan kurulum dizinleridir. Portable bir program bütün bu dizinlere yüklenmiş olan bir program dosyalarının tek bir pakette toplanmış biçimidir. Bu haliyle portable bir uygulama genel itibariyle bütün dosyalarının ve bileşenlerinin tek bir .exe dosyası şeklinde paketlenmiş biçimidir. Bu exe paketi tıklatıldığında paket içeresinde bulunan dosyalar geçici olarak gerekli dizinlere açılır ve portable program bu şekilde çalışır. Program kapatıldığında sözkonusu dizinlere açılan bütün dosyalar tamamen silinir ve sistemde o programa dair herhangi bir artık bırakılmaz. İşte bir portable programın çalışma ilkesi bundan ibarettir.

Yeni! Portable Programları Bilgisayar Açılışında Otomatik Olarak Başlatılmalarını Sağlayabilir miyim?
Evet bu mümkün. Bildiğiniz üzere bilgisayar/Windows açılışında bazı programlar da açılır/açılması gerekir. Buna örnek olarak antivirüsler, indirme yöneticileri, platform programları, Windows Live Messenger gibi programlar örnek gösterilebilir. Yalnız portable programlar yapıları gereği otomatik olarak açılamadıkları için sistem başlangıcında da açılamazlar. Bunu şu şekilde halledebiliriz;
Windows açılışında otomatik olarak çalışmasını istediğimiz programı "C:UsersKullanıcı Adı*AppDataRoamingMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup" konumuna kopyaladığımızda bundan sonra belirlenen program Windows açılışında otomatik olarak açılacaktır. Bu sayede sisteme yük olmasın diye kurmak istemediğimiz alternatif yazılımları bu şekilde kullanabilirsiniz.* Buraya kendi kulanıcı adınızı yazmanız gerekmektedir.

Portable Programlar Hakkında!. Makalesini Turbobit İle Hızlı İndir


Değerli Ziyeretçimiz, Sitemize Hoşgeldiniz. Şuanda Sitemizde Kayıtsız Olarak Gezinmektesiniz.
Sitemizdeki Konuları Görmek İçin Buradan Kayıt Olabilirsiniz. Kayıt İşlemi 30 Saniyeden Fazla Sürmemektedir.
  Google'den Gelenler: Portable, Programlar, Hakkında, Portable Programlar
Bu haberi Suanda Okuyan hic uye Yok ! , Ziyaretci olarak siz okuyorsunuz.
#10 | Yazan: abe_yeneli | Son Ziyaret: 24 Kasım 2014 10:01
Çok teşekkürler, sağol...merak ettiğim bir konu idi.


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 1
#9 | Yazan: xfilenet | Son Ziyaret: 31 May 2014 20:11
emeginize sağlık


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 1
#8 | Yazan: b10n1c | Son Ziyaret: 30 Kasım 2013 16:41
Emeğe Saygı Teşekürler


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 5
#7 | Yazan: oguzgs | Son Ziyaret: 23 Haziran 2013 14:14
teknikdost,
Teşekkür ederim.


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 292
Yorum Sayısı: 91
#6 | Yazan: teknikdost | Son Ziyaret: 23 Haziran 2013 10:35
eline sağlik kolay geslin

eline sağlik kolay geslin güzel bir iş çikarmisiniz..


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 1
#5 | Yazan: xxyakışıklı | Son Ziyaret: 3 Şubat 2013 19:45
BİLĞİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER.


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 38
#4 | Yazan: vdt | Son Ziyaret: 15 Aralık 2012 09:26
teşekürler


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 7
#3 | Yazan: SeFa66 | Son Ziyaret: 14 Aralık 2012 21:47
eline sağlık


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 111
#2 | Yazan: AGürbüz | Son Ziyaret: 14 Aralık 2012 13:05
Teşekkürler


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 19
#1 | Yazan: ahmetnecmi | Son Ziyaret: 14 Aralık 2012 11:04
Çok teşekkürler, vermiş olduğunuz bilgiler için ...


İsim:
Durum: Şuan Offline
Statü: Üye
Şehir:
Konu Sayısı: 0
Yorum Sayısı: 5
Ad-Soyad:
E-Posta:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Resim Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimde gösterilen kelimeyi girin:
Sarışınların,esmerlere göre daha fazla saçının olduğunu,
Kayit Ol! Şifremi Unuttum?

Kullanıcılar : metiny

Arama Motorları : Crawl Bot, Google Bot

Şuan Sitede 1 kullanıcı, 2 arama motoru, 47 ziyaretçi ile toplamda 50 kullanıcı bulunmaktadır.
Makale: 47049 (+6)
Yorum: 17069
Kullanıcı: 108285 (+0)
Son Kayıt Olan Kullanıcı: ubililev